Pyro-Zone

Forum

Post Reply
Forum Home > Tutoriale > Problema genetica rezolvata (Biologie)

Burner
Administrator

Se încrucisează o plantă cu frunze alungite si cu flori de culoare galbenă cu o plantă cu frunze reniforme si cu flori de culoare roz. Frunzele alungite (A) si florile de culoare galbenă (G) sunt caractere dominante, iar frunzele reniforme (a) si florile de culoare roz (g) sunt caractere recesive.

Părinţii sunt homozigoţi pentru ambele caractere. În prima generaţie, F1, se obţin organisme hibride. Prin încrucisarea între ei a hibrizilor din F1, se obţin, în F2, 16 combinaţii de factori ereditari.

Stabiliţi următoarele:

__________________________________________________________________________________

a) genotipul părinţilor;

b) fenotipul organismelor din F1;

c) numărul combinaţiilor din F2 dublu homozigote; genotipurile organismelor din F2 cu

frunze reniforme si flori galbene.

d) completaţi această problemă cu o altă cerinţă pe care o formulaţi voi; rezolvaţi cerinţa pe

care aţi propus-o.

In primul rand stim faptul ca avem 2 specii de plante fiecare cu cate 2 caractere, de aici rezulta ca este vorba de o dihibridare (organism care se deosebeste prin 2 caractere), adica un caracter pentru forma "frunze alungite (A)" si "frunze reniforme (a)" respectiv caracter pentru culoare  "flori de culoare galbenă (G)" si "flori de culoare roz (g)", daca era vorba de o monohibridare, ni se dadea un singur caracter fie pentru forma fie pentru culoare

1. Caractere pentru forma
  • A - frunze alungite
  • a - frunze reniforme
  1. Caractere pentru coloare
  • G - flori de culoare galbena
  • g - flori de guloare roz

"Frunzele alungite (A) si florile de culoare galbenă (G) sunt caractere dominante, iar frunzele reniforme (a) si florile de culoare roz (g) sunt caractere recesive. "

Aici dupa cum se vede ni se zice ca avem caractere dominante si recizive, caracterele dominante se noteaza cu litera mare "A" respectiv "G", iar caracterele recisive se noteaza cu litera mica "a" respectiv "g".

"Părinţii sunt homozigoţi pentru ambele caractere. În prima generaţie, F1, se obţin organisme hibride. Prin încrucisarea între ei a hibrizilor din F1, se obţin, în F2, 16 combinaţii de factori ereditari. "

In problema ni se mai spune ca parintii sunt homozigoti pentru ambele caractere, iar asta ne ajuta sa rezolvam punctul a)

a) Fiind homozigoti pentru ambele caractere genotipurile parintilor or sa fie : AAGG respectiv aagg. Dupa cum se observa primu este dominant pentru ambele caractere iar cel de-al doilea este receziv pentru ambele caractere.

Daca in problema ne spunea ca parintii sunt heterozigoti ci nu homozigoti cum este in cazul nostru, atunci genotipurile parintilor ar fi fost astfel: AaGg respectiv AaGg.

• Homozigot pentru ambele caractere inseamna sa aibe toate literele mari sau mici, adica literele pentru forma (AA, aa) respectiv pentru culoare (GG, gg), ex: AAGG, aagg, AAgg sau aaGG;
  • Homozigot pentru un singur caracter inseamna sa aibe toate literele mari sau mici, doar pentru un singur caracter fie ca e de forma sau de culoare, ex: AAGg sau aaGg (homozigot pentru caracter de forma), AaGG sau Aagg homozigot pentru caracter de culoare;
  • Heterozigot este opusul lui homozigot, toate caracterele (forma si culoare) sa fie scrise sub forma (AaGg).

b) La punctul b) ni se cere "fenotipul" organismelor din F1. In primul rand sa clarific putin diferenta dintre genotip si fenotip.

• Genotipul este structura genetica ce o avem in organism mai exact in ADN pe care nu o putem vedea, ex: AaGg, genotip pentru caracter heterozigot;
  • Fenotipul este structura genetica pe care o putem vedea cu ochiul liber, ex: organism cu frunze mari de culoare verde.

Revenind la punctul b), trebuie sa aflam fenotipul organismelor din F1, care F1 reprezinta prima generatie dupa incrucisarea parintilor, parintii in cazul nostru sunt AAGG respectiv aagg pe care i-am aflat la punctul a).

Ca sa aflam generatia F1, este nevoie sa facem schema hibridarii, care arata cam asa:

Dupa ce am efectuat schema am aflat generatia F1 care este formata din: AaGg respectiv AaGg. Forma aceasta a genelor ne atrage atentia ca este dublu heterozigota, si pentru caracteru de forma si pentru cel de culoare.

Din asta rezulta ca la punctul b) ca fenotip este vorba de plante cu flori alungite de culoare galbena. De unde am ajuns la aceasta concluzie? pentru ca dupa cum se observa noi avem in generatia F1 gene dominante si pentru forma dar si pentru culoare: (AaGg, AaGg), este suficient sa avem o gena dominanta pentru culoarea G (galbena) iar planta este dominata de culoarea galbena, sau sa aibe o gena dominanta pentru forma A (reniforma), planta are frunze reniforme, daca am fi avut de forma (AAgg) atunci era vorba de planta cu frunze alungite de culoare roz, gena dominanta era numai pentru forma (AA).

c) La punctul c) pentru a afla numărul combinaţiilor din F2 dublu homozigote trebuie sa facem tabelul combinarilor ca in urmatoarea imagine:

9-bob neted şi galben;

3-flori cu frunze alungite şi roz;

3-flori cu frunze reniforme şi galbene;

1-flori cu frunze reniforme şi roz;

De aici rezultă că raportul de segregare după fenotip este de: 9:3:3:1

(Ordinea se ia descrescator, de la cel mai mare la cel mai mic)

Numarul combonatiilor din F2 dublu homozigote este de 4/16 : AAGG, AAgg, aaGG, aagg

Genotipurile organismelor din F2 cu frunze reniforme si flori galbene : aaGG, aaGg

d) Exemple de cerinte :

1. Raportul de segregare după fenotip;
  2. Numarul combinatiilor din F2 heterozigote/homozigote pentru forma;
  3. Numarul combinatiilor din F2 heterozigote/homozigote pentru culoare;

Raspuns 1 : Raportul de segregare după fenotip este de: 9:3:3:1 (Dupa cum am explicat sub tabel)

Raspuns 2 : 8/16 combinatii heterozigote pentru forma (Se numara genotipurile de forma : AaGG, AaGg)

8/16 combinatii homozigote pentru forma (Se numara genotipurile de forma : AAGG, aaGg, aagg)

Raspuns 3 : 8/16 combinatii heterozigote pentru culoare (Se numara genotipurile de forma : AaGg, AAGg, aaGg)

8/16 combinatii homozigote pentru culoare (Se numara genotipurile de forma : AAGG, AAgg, AaGG, aagg)

Download problema asemanatoare

June 28, 2013 at 8:08 AM Flag Quote & Reply

Burner
Administrator

Aveti intrebari / sugestii?...postati aici!

--

July 4, 2013 at 1:56 PM Flag Quote & Reply

alin.ionut
Member

Salut!

Am observat ca ai rezolvat probleme numai cand genotipurile parintilor erau numai de homozigoti dominanti sau recesivi la ambele caractere.Daca doresti,te rog sa faci cateva si cand parintii sunt heterozigoti la ambele sau la un caracter ca sa vad cum le rezolvi.

De asemenea nu stiu care este algoritmul la F1 cand aflii gametii .Prima oara am crezut ca este de forma AG;Ag;aG;ag dar am vazut ca la unele probleme se schimba lucrurile.Daca ai dori sa ma ajuti ti-as fi profund recunoscator.Sunt in clasa a 12-a si sunt disperat,vreau sa le invat dar nu am gasit probleme explicate mai bine ca tine :).

November 9, 2013 at 2:23 AM Flag Quote & Reply

Burner
Administrator

sigur Alin, da-mi un exemplu de problema concreta si te voi ajuta sa o rezolvi, mari diferentze nu or sa fie decat la incrucisare

Iar la F1 te uiti cum le-am indicat eu dupa culori, ai sa-ti dai seama de unde provine generatia F1

--

November 11, 2013 at 2:00 PM Flag Quote & Reply

alin.ionut
Member

Am vazut intr-un test pe asta: Prin incrucisarea a doi indivizi ipotetici de tipul AAbbcc,respectiv aaBBcc,se obtine generatia F1.Stabiliti:

a) genotipul descendentilor din F1

b)genotipul gametilor pe care ii formeaza un individ din F1

c)numarul combinatiilor posibile din F2

Asta e trihibridare sa-nteleg,la scoala nu am invatat sa facem probleme cu parinti care sa difere prin 3 proprietati.

Alta...

Se incruciseaza o planta cu frunze mari si flori de culoare albastra,caractere dominante,cu o planta cu frunze mici si flori de culoare alba,caractere recesive.Parintii sunt heterozigoti pentru caracterul dominant.Stabiliti urmatoarele:

a)Genotipurile parintilor

b)tipurile de gameti formati de parinti

c)fenotipurile organismelor din F1 /procentul combinatiilor homozigote pentru ambele caractere

Se incruciseaza doua soiuri de cartof: unul cu tuberculi de culoare roz si forma ovala(homozigot pentru culoare,heterozigot pentru forma) cu un soi cu tuberculi galbeni si rotunzi(heterozigot pentru culoare,homozigot pentru forma).Stabiliti urmatoarele:

a)genotipul parintilor,folosind simboluri(litere)alese de voi

b)tipurile de gameti formati de parinti si raportul de segregare fenotipica in F1

c)numarul combinatiilor dublu heterozigote din F1

In urma casatoriei dintre o femeie cu prognatism (R) si pistrui (P),heterozigota pentru ambele caractere,cu un barbat cu ambele caractere recesive,se obtin copiii acestei familii.Stabiliti urmatoarele;

a)gametii pe care ii formeaza parintele heterozigot

b)genotipul si fenotipul copiilor posibili

c)proportia copiilor dublu homozigoti

Inca ceva:gametii formati de un parinte de forma Aa sau aa (la monohibridare) sunt A a respectiv a a?

Da-mi te rog Id-ul tau in caz ca mai intampin probleme.Salut si multumesc.

December 2, 2013 at 9:25 AM Flag Quote & Reply

Burner
Administrator

alin.ionut at December 2, 2013 at 9:25 AM

Am vazut intr-un test pe asta: Prin incrucisarea a doi indivizi ipotetici de tipul AAbbcc,respectiv aaBBcc,se obtine generatia F1.Stabiliti:

Asta e trihibridare sa-nteleg,la scoala nu am invatat sa facem probleme cu parinti care sa difere prin 3 proprietati.

Alta...

Se incruciseaza o planta cu frunze mari si flori de culoare albastra,caractere dominante,cu o planta cu frunze mici si flori de culoare alba,caractere recesive.Parintii sunt heterozigoti pentru caracterul dominant.Stabiliti urmatoarele:

c)fenotipurile organismelor din F1 /procentul combinatiilor homozigote pentru ambele caractere

Se incruciseaza doua soiuri de cartof: unul cu tuberculi de culoare roz si forma ovala(homozigot pentru culoare,heterozigot pentru forma) cu un soi cu tuberculi galbeni si rotunzi(heterozigot pentru culoare,homozigot pentru forma).Stabiliti urmatoarele:

b)tipurile de gameti formati de parinti si raportul de segregare fenotipica in F1

In urma casatoriei dintre o femeie cu prognatism (R) si pistrui (P),heterozigota pentru ambele caractere,cu un barbat cu ambele caractere recesive,se obtin copiii acestei familii.Stabiliti urmatoarele;

Inca ceva:gametii formati de un parinte de forma Aa sau aa (la monohibridare) sunt A a respectiv a a?

1

Da, prima e trihibriadre, nu pot sa iti zic ceva concret pentru ca noi nu am facut trihibridare, dar banuiesc ca e ceva similar cu dihibridarea, numai ca ii combini cate 3 nu cate 2

Dar oricum in general o sa va dea ori monohibridare ori dihibridare, intrebati profu/profa daca e posibil sa va dea trihibridare, desii noua ne-a zis ca nu vom avea parte de asa ceva si nu am avut :)...nou ne-a cazut dihibridare

2

"Se incruciseaza o planta cu frunze mari si flori de culoare albastra,caractere dominante,cu o planta cu frunze mici si flori de culoare alba,caractere recesive.Parintii sunt heterozigoti pentru caracterul dominant.Stabiliti urmatoarele:"

La problema asta tu iti alegi literele pentru caractele respective

poti scrie ceva de genu:

M pentru frunzele mari, A pentru florile albastre: MA

m pentru frunzele mici, a pentru flori albe: ma

iar genotipurile parintilor or sa arate cam asa : MaMa x MaMa

iar mai departe e ca in totorialul meu de mai sus

--

December 28, 2013 at 1:53 PM Flag Quote & Reply

il6
Member

Imi poti explica te rog cum se afla raportul de segregare dupa fenotip si genotip?

January 23, 2014 at 7:08 AM Flag Quote & Reply

il6
Member

Se incruciseaza plante de mar care se diferentiaza prin marime si culoare.Genele care determina caracterele sunt G-galben,M-mare,g-fructe rosii,m-fructe mici.Sa se incruciseze o planta cu mere galbene si mici,si o planta cu fructe rosii si mari.Stabiliti urmatoarele:a)genotipul plantelor care au fost incrucisate pt obtinerea plantelor in F1.b)raportul de segregare dupa genotip si fenotip in F1.c)cate plante cu mere mici si galbene rezulta in F1 daca in total sunt 240 de plante

January 23, 2014 at 12:25 PM Flag Quote & Reply

Burner
Administrator

o sa ai ceva de genul :

GGmm (planta cu mere galbene si mici)

ggMM (planta cu fructe rosii si mari)

iar incrucisarea va fi : GGmm X ggMM

cu asta ai aflat cerinta la a), adica genotipurile parintilor

la b) iti cere raportul de segregare dupa genotip si fenotip, am explicat in tutorial cum sta treaba, citeste cu atentie si ai sa intelegi

iar la c) nu stiu ce sa zic, nu am avut cerinte de genu :P aici ar fi mai bine sa iti intrebi profesorul

--

January 23, 2014 at 6:24 PM Flag Quote & Reply

alin.ionut
Member

Iti multumesc mult Burner pentru ajutorul acordat.Am facut multe probleme cu mono ,di si trihibridare si acum le stiu pe toate :) .Am sa-i raspund lui il6 la ultima problema:

la a)genotipul plantelor: GGmm X ggMM

b) la b) ,in F1, genotipul organismelor va fi GgMm (deci toate) astfel raportul de segregare dupa fenotip si genotip va fi 1

c)mere mici si galbene ( mmgg sau mmGg ) in F1 nu ai nici una ai doar mere mari si galbene ( GgMm ) deci numarul final este 0.Sper ca ti-am fost de ajutor.Nr meu 0762718758 ma suni daca nu ai inteles ceva si o sa vorbim pe messenger.

February 4, 2014 at 1:25 PM Flag Quote & Reply

Burner
Administrator

Pentru putin, si eu am fost in situatia voastra cu bacu si stiu cum e...ma bucur ca am fost de ajutor ;)

--

February 8, 2014 at 8:24 AM Flag Quote & Reply

adina07
Member

imi puteti spune cum se afla tipurile de gameti formati de organismele din F1?

March 24, 2014 at 12:47 PM Flag Quote & Reply

Burner
Administrator

Poti spune* :))

E foarte simplu, dupa ce ai aflat generatia F1, ca sa aflii gameti iei primele 2 caractere si le combini cu celelalte 2 de langa...in tutorial dupa cum vezi avem asa :

AaGg  x AaGg - generatia F1

avand ambii aceeasi forma, or sa rezulte gameti identici :

AG, Ag, aG, ag - gametii pentru primul caracter respectiv pentru al doilea

combini fiecare litera de e cu rosu cu cele cu albastru si aia sunt gametii :)

nomsein' ?

--

March 27, 2014 at 4:16 AM Flag Quote & Reply

adina07
Member

am inteles...mersi..

mai am o problema...flori albe si mari- AM, flori galbene si mici- am si stim ca florile albe si mari sunt caractere dominante ,daca parintii sunt heterozigoti adica AaMm cum se face schema pentru a afla tipurile de gameti formati de genitorul heterozigot pentru abele caractere? si cum se face geneotipul si feneotipul descendentilor din F1, homozigot pentru culoare si heterozigot pentru marimea florii

April 7, 2014 at 6:09 AM Flag Quote & Reply

Burner
Administrator

Pai foarte simplu, la fel ca in schema facuta de mine, doar ca in cazul tau sunt caractere heterozigote, nu homozihote cum e in cazul tutorialului meu.

O sa ai ceva de genul: 

O sa  ai doar 2 tipuri de gameti: AM si am

Genotipul homozigot pentru culoare din F1 este : AA si aa , adica ambele caractere de culoare sa fie de aceeasi forma ca sa fie homozigote

Iar genotip heterozigot pentru marimea florii in F1 nu avem, dar ar fi fost de forma : Mm

Fenotipul descendentilor din F1 : AAMM - organism cu flori albe si mari si aamm - organism cu flori mici si galbene

Cam asta ar fi... dar ar fi bine sa mai corectezi, poate am facut vreo gresala pe undeva, ca nu mai tin nici eu bine minte :D

--

April 13, 2014 at 5:23 AM Flag Quote & Reply

adina07
Member

mersi...pai asa ma gandeam si eu ca e dar nu eram sigura

April 14, 2014 at 5:02 AM Flag Quote & Reply

aniufca
Member

ajutama la problema acesta te rog

Se incruciseaza 2 soiuri de par care difera prin dimensiunea si culoarea fructelor.Genele care determina caracterele respective sunt,G-fructe galbene.M-fructe mari.g-fructe verzi.m-fructe mici.In prima generatie se obtin 100% plante dublu heterozigote care manifesta caractere dominante.stabiliti urm.

a     genotipu si fenotipu soiurilor parentale

b       raportul de segregare fenotipicdin f2 daca plantele din f1 se incruciseza intre ele

--
May 2, 2014 at 10:07 AM Flag Quote & Reply

Burner
Administrator

Ok deci... ma cam repet la intrebarea asta dar fie :)

G - fructe galbene

M - fructe mari

g - fructe verzi

m - fructe mici

G si g caractere pentru culoare

M si m caractere pentru forma

Zice ca in prima generatie se obtin 100% plante dublu heterozigote care evident daca sunt heterozigote acestea manifesta caractere dominante.

De aici deducem ca genotipurile parintilor de la subpunctul a) sunt asa:

GgMm   x   GgMm   , dupa cum vezi dublu heterozigote, si pt forma si pt culoare

asta ca genotip, iar ca fenotip rezulta ca acestia 2 sunt peri Mari cu fructe Galbene, deoarece domina genele G si M datorita faptului ca sunt heterozigote.

deci in concluzie forma genotipica a parintilor este : MmGg  x  MmGg

iar ca fenotip soiurile parentale sunt peri cu fructe Mari de culoare Galbena

Iar la subpunctul b) trebuie facut tabelul combinarilor cum l-am facut si eu mai sus...incearca sa urmezi pasii de acolo, ca daca nu incerci nu ai sa reusesti :P...evident ma mai intrebi unde te blochezi...bafta!

--

May 7, 2014 at 4:15 AM Flag Quote & Reply

alecsx_kid
Member

alin.ionut at December 2, 2013 at 9:25 AM

Alta...

Salut @Burner. Special mi-am creat contul acum ca eram cam nedumerit in legatura cu postarea aceasta. In problema de mai jos daca era vorba ca parintii sunt HETEROZIGOTI nu trebuia genotipurile sa fie de forma : MaMa x MaMa ? ma scuzi de deranj. Multumesc anticipat, si chiar sunt curios ca din cate am inteles eu cand e vorba de parinti "heterozigoti" este de forma AaAa x AaAa si cand sunt "homozigoti" este de forma AA x aa  ??? :-?? :/

2

"Se incruciseaza o planta cu frunze mari si flori de culoare albastra,caractere dominante,cu o planta cu frunze mici si flori de culoare alba,caractere recesive.Parintii sunt heterozigoti pentru caracterul dominant.Stabiliti urmatoarele:"

La problema asta tu iti alegi literele pentru caractele respective

poti scrie ceva de genu:

M pentru frunzele mari, A pentru florile albastre: MA

m pentru frunzele mici, a pentru flori albe: ma

iar genotipurile parintilor or sa arate cam asa : MAMA x mama

iar mai departe e ca in totorialul meu de mai sus

May 18, 2014 at 11:17 AM Flag Quote & Reply

Burner
Administrator

valeeeu... cata citatu pentru o simpla nedumerire :))

da da da...buna observatie, am gresit acolo, corect!... trebuia MaMa ca sa fie heterozigot, scz am sa modific ;)

--

May 19, 2014 at 5:58 PM Flag Quote & Reply

You must login to post.

Partners

Receive the latest news !

Featured Products

No featured products

Recent Podcasts