Pyro-Zone

Forum

Post Reply
Forum Home > Tutoriale > Problema genetica rezolvata (Biologie)

jnk
Member

POate cineva sa ma ajute cu problema asta ,va rog!

Se încrucişează plante care se deosebesc între ele printr-o pereche de factori ereditari şi au

structuri genotipice diferite, conform schemelor: 1) Hh x hh şi 2) HH x Hh.

Ştiind că gena notată H determină fenotipul talie înaltă, iar gena notată h determină fenotipul talie

pitică, stabiliţi pentru fiecare din cele două hibridări propuse mai sus, următoarele:

a) fenotipul plantelor implicate în încrucişările prezentate la punctele 1 şi 2;

b) raportul de segregare după fenotip pentru plantele rezultate din încrucişările figurate

la punctele 1 şi 2;

c) raportul de segregare după genotip pentru plantele rezultate din încrucişările figurate

la punctele 1 şi 2.

Scrieţi toate etapele rezolvării problemei.

--

JnK

June 16, 2014 at 9:58 AM Flag Quote & Reply

Pius
Member

Burner at December 28, 2013 at 1:53 PM

alin.ionut at December 2, 2013 at 9:25 AM

Am vazut intr-un test pe asta: Prin incrucisarea a doi indivizi ipotetici de tipul AAbbcc,respectiv aaBBcc,se obtine generatia F1.Stabiliti:

a) genotipul descendentilor din F1

b)genotipul gametilor pe care ii formeaza un individ din F1

c)numarul combinatiilor posibile din F2

Asta e trihibridare sa-nteleg,la scoala nu am invatat sa facem probleme cu parinti care sa difere prin 3 proprietati.

Alta...

Se incruciseaza o planta cu frunze mari si flori de culoare albastra,caractere dominante,cu o planta cu frunze mici si flori de culoare alba,caractere recesive.Parintii sunt heterozigoti pentru caracterul dominant.Stabiliti urmatoarele:

a)Genotipurile parintilor

b)tipurile de gameti formati de parinti

c)fenotipurile organismelor din F1 /procentul combinatiilor homozigote pentru ambele caractere

Se incruciseaza doua soiuri de cartof: unul cu tuberculi de culoare roz si forma ovala(homozigot pentru culoare,heterozigot pentru forma) cu un soi cu tuberculi galbeni si rotunzi(heterozigot pentru culoare,homozigot pentru forma).Stabiliti urmatoarele:

a)genotipul parintilor,folosind simboluri(litere)alese de voi

b)tipurile de gameti formati de parinti si raportul de segregare fenotipica in F1

c)numarul combinatiilor dublu heterozigote din F1

In urma casatoriei dintre o femeie cu prognatism (R) si pistrui (P),heterozigota pentru ambele caractere,cu un barbat cu ambele caractere recesive,se obtin copiii acestei familii.Stabiliti urmatoarele;

a)gametii pe care ii formeaza parintele heterozigot

b)genotipul si fenotipul copiilor posibili

c)proportia copiilor dublu homozigoti

Inca ceva:gametii formati de un parinte de forma Aa sau aa (la monohibridare) sunt A a respectiv a a?

Da-mi te rog Id-ul tau in caz ca mai intampin probleme.Salut si multumesc.

1

Da, prima e trihibriadre, nu pot sa iti zic ceva concret pentru ca noi nu am facut trihibridare, dar banuiesc ca e ceva similar cu dihibridarea, numai ca ii combini cate 3 nu cate 2

Dar oricum in general o sa va dea ori monohibridare ori dihibridare, intrebati profu/profa daca e posibil sa va dea trihibridare, desii noua ne-a zis ca nu vom avea parte de asa ceva si nu am avut :)...nou ne-a cazut dihibridare

2

"Se incruciseaza o planta cu frunze mari si flori de culoare albastra,caractere dominante,cu o planta cu frunze mici si flori de culoare alba,caractere recesive.Parintii sunt heterozigoti pentru caracterul dominant.Stabiliti urmatoarele:"

La problema asta tu iti alegi literele pentru caractele respective

a)Genotipurile parintilor

poti scrie ceva de genu:

M pentru frunzele mari, A pentru florile albastre: MA

m pentru frunzele mici, a pentru flori albe: ma

iar genotipurile parintilor or sa arate cam asa : MaMa x MaMa

iar mai departe e ca in totorialul meu de mai sus

la a doua problema, daca parintii sunt MaMaxMaMa, atunci unde sunt funzele mici si culoarea albastra?

July 3, 2014 at 5:56 AM Flag Quote & Reply

Burner
Administrator

in F2, la tabelu combinatiilor posibile...urmareste tutorialul, mai exact la punctu c) pentru ca nu are rost sa ma repet

--

July 3, 2014 at 5:27 PM Flag Quote & Reply

RConstantin94
Member

O rezolvare :)

În urma încrucişării între două soiuri de fasole, unul cu flori violete şi păstăi galbene

(VVGG) şi altul cu flori albe şi păstăi verzi (vvgg), se obţin în prima generaţie, F1, organisme

hibride. Prin încrucişarea între ei a hibrizilor din F1, se obţin, în F2, 16 combinaţii de factori ereditari.

Stabiliţi următoarele:

a) fenotipul organismelor din F1;

b) tipurile de gameţi formaţi de organismele din F1;

c) numărul combinaţiilor din F2 dublu homozigote; genotipurile organismelor din F2 care au

flori albe şi păstăi galbene.

d) Completaţi această problemă cu o altă cerinţă pe care o formulaţi voi; rezolvaţi cerinţa pe

care aţi propus-o.

Scrieţi toate etapele rezolvării problemei.

August 24, 2014 at 9:35 AM Flag Quote & Reply

Ion Alexandru-Petrut
Member

as vrea si eu etapele

August 27, 2014 at 3:55 PM Flag Quote & Reply

Burner
Administrator

Cititi tutorialul de pe prima pagina! E acelasi lucru...

--

September 11, 2014 at 7:56 AM Flag Quote & Reply

Cata
Member

Am si eu o problema, daca poti sa ma ajuti.

Calculati sansa aparitiei unui individ dubluhomozigot in cazul incucisarii genitorilor:

AaBb x Aabb

September 22, 2014 at 12:10 PM Flag Quote & Reply

gordana
Member

am de facut arborele genealogic la genetica incepand cu strabunicii parintilor si anume dreptatci si stangaci,par drept -par cret,limba jgheab-limba lipita,buze groase-buze subtiri,gust amar-fara gust ......ma puteti ajuta?

January 17, 2017 at 8:39 AM Flag Quote & Reply

gordana
Member

gordana at January 17, 2017 at 8:39 AM

am de facut arborele genealogic la genetica incepand cu strabunicii parintilor si anume dreptatci si stangaci,par drept -par cret,limba jgheab-limba lipita,buze groase-buze subtiri,gust amar-fara gust ......ma puteti ajuta?

nu stie nimeni sa ma ajute?

January 18, 2017 at 7:16 AM Flag Quote & Reply

You must login to post.

Partners

Receive the latest news !

Featured Products

No featured products

Recent Podcasts